The Psychoanalysis Forum Η Πύλη της Ψυχανάλυσης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ψυχαναλυτες ή ψυχαναλυτής?

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ψυχαναλυτες ή ψυχαναλυτής? Empty ψυχαναλυτες ή ψυχαναλυτής?

Δημοσίευση από VaiaAnna Παρ Απρ 09, 2010 9:08 pm

Με απασχολεί ένα ερώτημα. Πόσο σωστό ή λάθος είναι να αλλάζει κανείς ψυχαναλυτή? Αν κάποιος έχει ολοκληρώσει τη θεραπεία του με έναν ψυχαναλυτή και μαζί θεραπευτής και θεραπευόμενος έχουν συμφωνήσει ότι έχουν ολοκληρώσει ικανοποιητικά έναν κύκλο και ότι ο καθένας από πλευράς του πρόσφερε και έλαβε ότι μπορούσε και συνεπώς έχει έρθει η ώρα της αποκόλλησης και συνεπώς αποχώρησης του αναλυόμενου, Μπορεί μετά από καιρό ο τελευταίος να συνεχίσει την ανάλυσή του με άλλο θεραπευτή που πιστεύει ότι του ταιριάζει καλύτερα σαν προσωπικότητα? Ή θα πρέπει πάντα να επιστρέφει στον πρώτο ψυχαναλυτή του?
Και για να ξανασυστηθώ: είμαι ετών 64, ιστορικός της αρχιτέκτονικής, έχω πίσω μου πολλά, σχεδόν 14 ή 15, χρόνια ψυχανάλυσης με δύο διαφορετικούς αναλυτές, δεδομένου ότι ο πρώτος "αποδήμησε". Κι όμως έχω πολλά ερωτήματα κι ανησυχίες. Όχι βέβαια όπως στην αρχή της ανάλυσής μου όταν ήμουν κοντά στα 40, ούτε όπως στην αρχή της δεύτερης όταν ήμουν 55, αλλά ωστόσο με απασχολούν πολλά ερωτήματα πολύ διαφορετικά ανάλογα ίσως της σημερινής ηλικίας μου. Λοιπόν? ψυχαναλυτες ή ψυχαναλυτής?

VaiaAnna
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 77
Registration date : 09/03/2008

http://aimos.org

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυχαναλυτες ή ψυχαναλυτής? Empty Απ: ψυχαναλυτες ή ψυχαναλυτής?

Δημοσίευση από Psychoanalysis Forum Σαβ Ιουν 19, 2010 3:59 am

Το πόση ψυχανάλυση χρειάζεται κανείς το καθορίζει ο ίδιος μόνον. Με κάθε νέο ψυχαναλυτή αναλύονται διαφορετικά κομμάτια.

Psychoanalysis Forum
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 47
Location : Greece
Job/hobbies : Psychologist - Psychanalyste en formation
Registration date : 04/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης