The Psychoanalysis Forum Η Πύλη της Ψυχανάλυσης
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

+7
magda0
arkas
alchemis_t
vgiorgos
gata
VaiaAnna
Psychoanalysis Forum
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από Psychoanalysis Forum Σαβ Μαρ 08, 2008 9:51 pm

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Welcome
Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Div32


To Φόρουμ και η Πύλη δημιουργήθηκαν

Προκειμένου να διαδίδονται οι Eκδηλώσεις όλων των εταιρειών και σχημάτων ψυχανάλυσης στην Ελλάδα και το εξωτερικό, ετσι ωστε να υπάρχει συνεχής ενημέρωση.
Επειδή πολλοί ψυχαλυτές έχουν σπουδάσει η κάνει την ανάλυση τους στο εξωτερικό και ειναι χρήσιμο να διατηρούνται οι επαφές και οι ανθρωποι που ενδιφέρονται να μπορούν εξίσου επικοινωνήσουν.
Έτσι ειναι πιό ευκόλο να προκύψουν σεμινάρια, συνέδρια και ανταλλαγές απόψεων.
Προκειμένου να διασαφηνιστούν καποια πράγματα-όροι και λειτουργίες της ψυχανάλυσης, για την καλύτερη ενημέρωση του κοινού.
Τέλος γιατι η ανταλλαγή μεταξυ των διαφορετικών απόψεων και κινημάτωνστην ψυχαναλυση μπορει να αποβει χρήσιμη κι αποτελεσματική και να εμπλουτίσει την μεταμοντέρνα ψυχανάλυση.



This Forum was Created

So that the psychoanalytic community can communicate and learn the interesting eventsSo that professionals or interested parties from other countries are able to find easily
informations about psychoanalysis in greece and
greek psychoanalysts.

So that different tendencies and
directions of psychoanalytic
thought, find a place to exchange and learn from
one anotherTo inform the public aboutpsychoanalysis

Ce Forum fut cree


Afin de permettre a la comunaute psychanalytique de communiquer et
apprendre les evenements interessants
Afin de rendre plus facile auxpsychanalystes et societes a l'etranger de pouvoir
nous joindre et apprehender ce qui se passe en psychanalyse en
GreceAfin que les courantsde la pensee psychanalytiquetrouvent ici un lieu d'echange et d'enrichichement et puissentapprendre l'un de l'autreAfin d'informer mieux lepublic aux questions concernant la psychanalyse




Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Div32

Γειά σας
Εδώ ειναι ενας ιντερνετικός τρίγλωσσος τόπος ανταλλαγής απόψεων πανω στην
ψυχανάλυση. Σας προσκαλούμε να συστηθειτε εδώ για την καλυτερη
λειτουργία του Φορουμ ετσι ωστε να ξερουμε όλοι σε ποιόν απευθυνόμαστε.
Βαλτε στο προφίλ σας ως γλώσσα τα Ελληνικά
Ευχαριστούμε.



Hello
This is an internet forun about psychoanalysis in three languages. Please
introduce shortly yourself here so that we can all communicate clearly
and know to whom we are speaking .
Attention: Go at your profile and choose the English language
Thank you



Bienvenue
Ici c'est un espace de l'internet, concernant les questions de la
psychanalyse. Le forum est en trois langues. Pour son meuileur
fonctionnement je vous prie de vous introduire ici brievement comme ca
on connait mieux tous a qui l'on parle.
Attention: Allez dans votre profile et choisissez la langue Francaise
Merci d'avance.

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Div32


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Psychanalytica στις Τετ Μαρ 26, 2008 1:40 am, 29 φορές συνολικά

Psychoanalysis Forum
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 47
Location : Greece
Job/hobbies : Psychologist - Psychanalyste en formation
Registration date : 04/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από Psychoanalysis Forum Σαβ Μαρ 08, 2008 9:55 pm

Γεια σας
Ειμαι η Ασημίνα Κουλουκούρη, δημιουργός του Φόρουμ της Ψυχανάλυσης.
Ειμαι Ψυχολόγος με ειδίκευση στην Κλινική Ψυχολογία και Ψυχοπαθολογία ,  στο τέλος της ψυχαναλυτικής μου εκπαίδευσης  στα πλαίσια της ΒορειοΕλλαδικής Ψυχαναλυτικής Εταιρείας  http://www.nhpsych.gr/el/default.asp στην Θεσσαλονίκη. Θα μαθετε περισσότερα για μένα στο www.akouloukouri.gr

Το Φόρουμ αυτό δημιουργήθηκε:

  • Επειδη
    εκτός απο κάποια sites εταιρειών στην ελλάδα, δεν βρίσκει κανείς εύκολα
    πληροφορίες για την ψυχανάλυση, αντίθετα θα πέσει συχνά σε κείμενα κατά
    της ψυχανάλυσης.

  • Επειδή
    ειναι χρήσιμο να ξερουμε τις Eκδηλώσεις σε όλες τις εταιρείες και τα
    σχήματα ψυχανάλυσης στην Ελλάδα και το εξωτερικό, οποτε να είμαστε όλοι
    ενημερωμένοι και να μπορούμε να διαλέγουμε που θα πάμε.

  • Επειδή
    πολλοί ψυχαλυτές έχουν σπουδάσει η κάνει την ανάλυση τους στο εξωτερικό
    και ειναι χρήσιμο να διατηρούμε τις επαφές μας και οι ανθρωποι που μας
    βοήθησαν να μπορούν εξίσου να μας βρούν.

  • Έτσι ειναι πιό ευκόλο να προκύψουν σεμινάρια, συνέδρια κλπ.
  • Επειδή
    ειναι χρήσιμο να διασαφηνιστούν καποια πράγματα-όροι και λειτουργίες
    της ψυχανάλυσης για καλύτερη ενημέρωση του κοινού.

  • Τέλος
    γιατί έχοντας σπουδάσει σε διαφορετικής κατεύθυνσης πανεπιστήμια και
    έχοντας την εμπειρία διαφορετικών ψυχαναλυτικών προσεγγίσεων, θεωρώ χρήσιμο κι αποτελεσματικό το να ανταλλάσουμε απόψεις και να μήν αποκλειουμε οι μέν τους δέ, αλλά να
    βρούμε κοινό τόπο συνύπαρξης.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Psychoanalysis Forum στις Κυρ Νοε 15, 2015 3:45 am, 3 φορές συνολικά

Psychoanalysis Forum
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 47
Location : Greece
Job/hobbies : Psychologist - Psychanalyste en formation
Registration date : 04/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από VaiaAnna Δευ Μαρ 10, 2008 9:39 am

Συγχαρητήρια για την καταπληκτική και εξαιρετικά χρήσιμη ιστοσελίδα. Υποθέτω ότι ο καθ' ένας θα βρει τη θεματική που τον ενδιαφέρει. Εγώ ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για τα βιβλία, το ψυχανάλυση κι αρχιτεκτονική και όλα τα περί σχέσης ψυχαναλυτή και ψυχαναλυόμενου.
Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ! cheers
VaiaAnna-Anima

VaiaAnna
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 77
Registration date : 09/03/2008

http://aimos.org

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από gata Σαβ Μαρ 22, 2008 6:48 pm

Mπράβο για τον ωραίο αυτό χώρο. Λίγα λόγια για εμένα.
Είμαι 37 ετών και δουλεύω στον τομέα της υγείας.
Έχω ζητήσει τη βοήθεια του ΚΕΘΙ και έχω κάνει ψυχανάλυση σε ΚΨΥ, αλλά δυστυχώς έχουν περιορισμένο χρονικό διάστημα για τον κάθε ασθενή. Επειδή πρέπει να μένεις κι εντός του δήμου τους, δεν έχω τη δυνατότητα να συνεχίσω ούτε εκεί, αλλά ούτε και σε ιδιώτη για οικονομικούς λόγους, οπότε όσο και αν προσπαθώ από τα φοιτητικά μου χρόνια να μπω σε ένα πρόγραμμα συνεχές, δεν τα έχω καταφέρει.
Δύσκολο όταν στηρίζεσαι μόνο στα πόδια σου και δεν έχεις πλάτες από κανέναν.
Ελπίζω κάποια στιγμή στη ζωή μου να καταφέρω να κάνω τη θεραπεία που πρέπει, γιατί η ζωή μου έχει μείνει στάσιμη από τότε που τη θυμάμαι!

gata


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gata στις Κυρ Μαρ 23, 2008 12:33 am, 1 φορά

gata
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 52
Registration date : 21/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από Psychoanalysis Forum Σαβ Μαρ 22, 2008 6:54 pm

Καλό θα ηταν ο καθενας που συστήνεται να γραφει ηλικια και τομεα επαγγελματος και οτι αλλο εχει σχεση με την σχεση του με την ψυχαναλυση εστω κι αν δεν λεει το ονομα του.
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια γατα, αν θελεις προσθεσε στο ηδη υπαρχον ποστ και λιγα πιο προσωπικα σου στοιχεια οπως αυτα που ανεφερα

Psychoanalysis Forum
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 47
Location : Greece
Job/hobbies : Psychologist - Psychanalyste en formation
Registration date : 04/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από vgiorgos Σαβ Μαρ 22, 2008 10:01 pm

Πολύ καλή σελίδα, συγχαρητήρια και απο μένα είμαι ο Γιώργος Βαγγελής είχα κάνει πριν δύο χρόνια περίπου μια προσπάθεια ψυχανάλυσης αλλά τη διέκοψα για οικονομικούς λόγους κυρίως.
Μένω σε επαρχιακή πόλη που δεν παρέχει αυτή τη δυνατότητα και ήταν μια μικρή ταλαιπωρία για μένα η εβδομαδιαία μετακίνηση. Θα την ξανακάνω την προσπάθεια σύντομα όμως. Εργάζομαι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα...

vgiorgos
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 57
Registration date : 15/03/2008

http://google.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από Psychoanalysis Forum Τρι Μαρ 25, 2008 9:17 pm

Ερώτηση και στους δυο σας : αναφερετε οτι κανατε ψυχαναλυση τι ακριβως εννοειτε? Ειναι κατι που σας ειπαν οτι κανατε? το καταλαβατε απο κατι? Το λεω γιατι ψυχαναλυση σε κεντρο ψυχικης υγειας με 3 φορες την εβδομαδα η δυο δεν γνωριζω να γινεται κανω λαθος?

Psychoanalysis Forum
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 47
Location : Greece
Job/hobbies : Psychologist - Psychanalyste en formation
Registration date : 04/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από vgiorgos Δευ Μαρ 31, 2008 8:46 pm

Εκανα ψυχανάλυση σε ιδιώτη παιδοψυχίατρος ήταν, με είχε παραπέμψει μέσω Αθηνών ειδική ψυχίατρος-ψυχαναλύτρια η οποία ανήκει και στην Ελληνική Ψυχαναλυτική Εταιρεία φαντάζομαι ότι θα είχε σωστές πληροφορίες-συστάσεις. Ηταν μια φορά την εβδομάδα πολύ λίγο σίγουρα, με βοηθήσε να καταλάβω αρκετά για μένα και βγάλω αρκετά εσώψυχα μου. Ηταν πολύ τυπική μαζί μου και μου άφηνε περιθώρια να την προσεγγίσω σαν άνθρωπο αν και προσπάθησα να την πλησιάσω το απέφυγε ευγενικά. Την ρώτησα π.χ. αν έχει οικογένεια δεν μου απάντησε μου είπε ότι δεν με αφορά...
Ηταν σχετικά ακριβή 60 ευρώ η επίσκεψη και εκείνη την περίοδο μου προέκυψαν αρκετά έξοδα και αναγκάστηκα να σταματήσω. Θα την ξανακάνω όμως την προσπάθεια κάποια στιγμή...

vgiorgos
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 57
Registration date : 15/03/2008

http://google.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από alchemis_t Σαβ Απρ 12, 2008 2:43 am

Χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου...
ονομάζομαι Χρήστος είμαι 27 ετών μένω στην Κέρκυρα ,είμαι πρώην λογιστής,φοιτητής του ελληνικου ανοιχτου πανεπιστημίου στον ευρωπαικό πολιτισμό, ,ασχολούμε με την ποίηση την συγγραφή και τον ανθρωπισμό γενικά..

Δεν έχω πάει ποτέ σε ψυχαναλυτή -ψυχολόγο.
Με ενδιαφέρει η ψυχανάλυση γιατι πιστεύω πως η ψυχή είναι η ουσία των πάντων γνωστών και αγνώστων..
για μένα πρώτοι <<ψυχαναλυτές>> και ουσιαστικότεροι ήταν άνθρωποι όπως ο Σωκράτης με το περηφημο Γνώθι Σαυτόν-γνώρισε τον εαυτό σου ο Χριστός <<η βασιλεία των ουρανών βρίσκεται μέσα σας>> και παρα πολλοί άλλοι..
Με ενδιαφέρει κυρίως η ψυχολογία του βάθους και η προσεγγίσεις του Γιουνγκ για πολλους και διάφορους λόγους..

Αυτά...ευχαρστώ!

alchemis_t
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ηλικία : 44
Location : GREECE
Registration date : 11/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από Psychoanalysis Forum Σαβ Απρ 12, 2008 10:55 pm

Πολύ χαιρομαι που αρχίζετε να συστήνεστε ενας ενας. Εαν εχεις υλικό απο κειμενα του Γιουνγκ χρηστο μπορω να κανω μια υποενότητα και να μπούν εκει.

Psychoanalysis Forum
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 47
Location : Greece
Job/hobbies : Psychologist - Psychanalyste en formation
Registration date : 04/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από arkas Πεμ Απρ 24, 2008 12:35 pm

Δε θέλω να πω πολλά γύρω από το θέμα παρά μόνο να καταθέσω την εμπειρία μου. Έχω συναντήσει δυο είδη ψ μέχρι στιγμής. ΟΙ περισσότεροι βλέπουν τον άρρωστό τους μέσα από τη θεωρία τους και μέσα από τις ψυχιατρικές τους κατηγοριοποιήσεις και έτσι η όλη θεραπεία, που θεραπεία να την κάνει κανείς, γυρίζει γύρω από την επαλήθευση ή όχι των υποθέσεων του ψ και καταλήγει να γίνεται μια προσπάθεια του αρρώστου να χωρέσει στα διαγνωστικά κριτήρια του ψ. Η ιστορία του αρρώστου, το προσωπικό νόημα, ο πόνος και ότι τον κάνει άνθρωπο θυσιάζονται στο βωμό ενός ονοματισμού, ο οποίος υπηρετεί τον ψ. Ο άρρωστος περιμένει υπομονετικά πότε ο ειδικός θα καταλάβει ή θα παραιτηθεί από τις θεωρίες του, μάταια…Από την άλλη, πώς να γίνει αλλιώς κάποιος πρέπει να κάνει πως αντέχει!
Υπάρχει όμως και το άλλο είδος που μπορεί και παραιτείται από τις θεωρίες του και τις τεχνικές του και βυθίζεται μαζί με τον άρρωστό σε αυτό που κουβαλάει μέσα του και άλλοτε αντέχει και άλλοτε πάλι όχι, και αντέχει να μην αντέχει και τούμπαλιν. Αλλά είναι εκεί και ακούει και πραγματικά προσπαθεί να καταλάβει. Είμαι ευτυχής που συνάντησα και αυτό το είδος!

arkas
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 54
Registration date : 05/04/2008

http://www.yahoo.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από Psychoanalysis Forum Πεμ Απρ 24, 2008 6:34 pm

Arkas θελεις να μας πεις λιγα πραγματα για σενα?? Καλό ειναι τα μέλη να συστήνονται για να καταλαβαινουμε καλύτερα απο ποια θέση μιλαει ο καθένας

Psychoanalysis Forum
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 47
Location : Greece
Job/hobbies : Psychologist - Psychanalyste en formation
Registration date : 04/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από arkas Τρι Απρ 29, 2008 11:28 am

Κοντεύω τα σαράντα, έχω υπάρξει στο ψυχαναλυτικό ντιβάνι, πήρα πολλά από τη ψυχανάλυση, ακόμη το παλεύω βέβαια και κινούμαι στο χώρο της δημοσιογραφίας

arkas
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 54
Registration date : 05/04/2008

http://www.yahoo.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από Psychoanalysis Forum Τρι Απρ 29, 2008 12:18 pm

Ευχαριστουμε , η παλη με τη ζωη μας και τις δυσκολιες μας, δεν νομιζω οτι τελειωνει πριν τελειωσουμε εμεις.. απλα οσο παει γινεται πιο ανετα η πιο ηρεμα.. παντα κατι εχει να διορθωσει κανεις..η να μαθει..

Psychoanalysis Forum
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 47
Location : Greece
Job/hobbies : Psychologist - Psychanalyste en formation
Registration date : 04/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από arkas Παρ Μάης 02, 2008 9:53 am

Θα συμφωνήσω μαζί σου αν και ακούγεται σαν ένα ρομαντικό κλισέ και πολλές φορές είναι....

arkas
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 54
Registration date : 05/04/2008

http://www.yahoo.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από magda0 Κυρ Μάης 18, 2008 11:10 am

Καλημέρα,

χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτή τη σελίδα.
Είμαι η magda 39 χρονών.Ανήκω εργασιακά στον χώρο της εκπαίδευσης. Αναζήτησα ένα σάιτ σαν το δικό σας για πολλούς λόγους. Ο κυριότερος είναι ότι μεγαλώνω μόνη μου το γιό μου και αντιμετωπίζω ποικίλα προβλήματα. Από το 2000 ο άνδρας μου δε ζεί και έκτοτε έχω μπεί σ' έναν κύκλο ευθυνών και προβλημάτων στα οποία συχνά δεν ανταπεξέρχομαι επαρκώς. Ο γιός μου είναι 14 ετών είναι ένα δύσκολο παιδί γενικά, περισσότερο, όμως, αυτόν τον καιρό που διανύει την περίοδο της εφηβείας. Καταλαβαίνω ότι χρειάζομαι τη συνδρομή κάποιου ειδικού. Σ' αυτή τη φάση, ωστόσο, είναι αδύνατη για μένα η άμεση επαφή κι επικοινωνία με ψυχαναλυτή/ψυχολόγο γιατί ζω σε επαρχία ενώ επίσης δεν έχω την ανάλογη οικονομική δυνατότητα.
Στο δικτυακό σας τόπο βρήκα ήδη κάποια ενδιαφέροντα άρθρα, αρκετά βοηθητικά στα θέματα που με αφορούν.
Θα μ' ενδιέφερε , πάντως, σε κάθε περίπτωση ένας όσο το δυνατόν πιο "ζωντανός" διάλογος (στα πλαίσια των κανόνων του φόρουμ) με ανθρώπους που είτε άπτονται επιστημονικά του αντικειμένου είτε βιώνουν ανάλογες καταστάσεις με τη δική μου.
Όπως και να 'χει...
σας ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέσατε να διαβάσετε την εκτενή(ζητώ συγγνώμη γι'αυτό) αυτοπαρουσίασή μου.

magda.

magda0
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ηλικία : 54
Location : greece
Registration date : 18/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από Psychoanalysis Forum Κυρ Μάης 18, 2008 8:49 pm

Καλοσώρησες Μαγδα, μπορεις να γραψεις οτι απορίες εχεις στην ενότητα απορίες ομως θα ηθελα να τονίσω οτι το φορουμ δεν εχει φτιαχτει για να γίνεται συμβουλευτική ή ψυχανάλυση online. (Δεν ειναι εφικτό άλλωστε, αν και μερικοι κάνουν συμβουλευτική μεσω εμαιλ ή τηλεφωνου , εαν σου ειναι χρήσιμο μπορώ να βρώ τέτοια κέντρα αν και δεν πιστεύω προσωπικά σε αυτό).

Γράψε λοιπόν οτι θα ήθελες να μάθεις στις απορίες και ισως βρεθεί κάποιο δωρεάν κέντρο κοντα σε σένα για πιο άμεση βοήθεια, σε αυτό μπορώ να σε βοηθήσω στο ψαξιμο. Εξισου κάποια πράγματα για να διαβάσεις η μια γενική αποψη.

Θα κοιτάξω πάντως να βάλω κάτι για εφήβους στην ανάλογη ενότητα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Psychanalytica στις Τετ Μάης 21, 2008 8:29 pm, 1 φορά

Psychoanalysis Forum
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 47
Location : Greece
Job/hobbies : Psychologist - Psychanalyste en formation
Registration date : 04/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από Ατρέγιου Τετ Μάης 21, 2008 8:25 pm

Μόλις έκανα την εγγραφή στο φόρουμ. Το όνομα Ατρέγιου το πήρα από ένα ήρωα του βιβλίου "Ατέλειωτη ιστορία" ή "Never ending story" το οποίο έχει γυριστεί και σε ταινία. (το έχω δει σε δύο τρεις παραλλαγές).
Είμαι 44 ετών. Δεν έχω πάει ποτέ σε ψυχαναλυτή.
Χωρίς να έχω ακόμα εξερευνήσει το φόρουμ, για να γνωρίσω άτομα και απόψεις, καλώς σας βρήκα όλους.

Ατρέγιου
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ηλικία : 60
Location : Αθήνα
Registration date : 21/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από Psychoanalysis Forum Τετ Μάης 21, 2008 8:27 pm

Καλώς σε βρήκαμε κι εμείς, σου εύχομαι ευχάριστο διάβασμα και οτι απορίες έχεις εχει ανάλογη ενότητα για το μη εξειδικευμένο κοινό.

Psychoanalysis Forum
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 47
Location : Greece
Job/hobbies : Psychologist - Psychanalyste en formation
Registration date : 04/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty καλησπερα

Δημοσίευση από nasr58 Σαβ Απρ 18, 2009 11:46 pm

kαλησπερα.....ειμαι κλινικοs γιατροs. Διαβαζωνταs την περι Ψ βιβλιογραφια..με συνεπηρε ,ωστε να αναζητησω σχετικα sites για περισσοτερο σκαλισμα ..... το ψευδωνυμο αναφερεται σε στοιχεια πραγματικα τηs ταυτοτηταs μου.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την nasr58 στις Σαβ Απρ 18, 2009 11:52 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : προσθετο)

nasr58
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ηλικία : 65
Location : ροδοΣ
Registration date : 18/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από Psychoanalysis Forum Δευ Απρ 20, 2009 3:55 pm

Καλησπέρα καλωσήρθες στο φόρουμ και καλή διαμονή. Μπορείς να το ψάξεις και να θέσεις τις ερωτήσεις σου. Υπόψην οι ψυχαναλυτικές εταιρείες σε αθήνα και θεσσαλονίκη κάνουν και σεμινάρια σε νοσοκομεία για παθολόγους η ψυχίατρους η άλλες ειδικότητες.

Psychoanalysis Forum
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 47
Location : Greece
Job/hobbies : Psychologist - Psychanalyste en formation
Registration date : 04/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Kalispera!

Δημοσίευση από mariapapaya Δευ Απρ 02, 2012 12:25 am

Poli mou arese os idea to forum sas, gi auto kai ekana eggrafi.
Kano klassiki psychanalisi polla xronia kai nomizo oti einai o,ti kalitero eho kanei mehri stigmis gia ton eauto mou. I psychanalitria mou einai ekpliktiki! Parola auta eho akoma arketa themata pou me vasanizoun kai pou prepei na lithoun genikotera. Eimai 38 kai den xero pote tha stamatiso me ola auta. Isos kai pote. Ektos autou, me endiaferei na diavazo kai na mathaino genikotera, shetika me themata psychologias. Auta se genikes grammes kai elpizo na diavaso endiaferonda pragmata sto forum sas. :-)

mariapapaya
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ηλικία : 50
Location : Thessaloniki
Registration date : 01/04/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από skylas Δευ Απρ 16, 2012 9:44 am

καλημερα κ συγχαρητηρια για τη δουλεια σας
εγω αν λιγο μεγαλος, προσπαθω να σπουδασω ψυχολογια κ επισης παντα με ενδιεφερε το αντικειμενο. Στο site υπαρχουν πολυ ενδιαφεροντα πραγματα.

skylas
Foetus in question

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ηλικία : 41
Location : HERAKLION
Registration date : 16/04/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous Empty Απ: Συστηθειτε εδω -Introduce your self - Introduisez vous

Δημοσίευση από Psychoanalysis Forum Κυρ Νοε 15, 2015 3:09 am

Ευχαριστούμε

Psychoanalysis Forum
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ηλικία : 47
Location : Greece
Job/hobbies : Psychologist - Psychanalyste en formation
Registration date : 04/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης